Instagram Facebook Google+ Linkedin Kontakt

DANSKA 23


AVSTRIJA 22     ESTONIJA JULIJ 22  ESTONIJA OKTOBER 22     POLJSKA 22       NORVEŠKA 22    NEMČIJA 23  AVSTRIJA 23 ITALIJA 23 DANSKA 23  DISEMINACIJA


Danska 2023

PRAKTIČNO USPOSABLJANJE NA DANSKEM

Termin in dolžina usposabljanja: 9. 10. - 20. 10. 2023

Področje usposabljanja: kmetijstvo.

Inštitucija prejemnica: Landbrugskolen Sjælland, Finderupvej 8, 4270 Høng

Spletna stran:  https://www.rts.dk/adresser/adresser/84-landbrugsskolen-sjaelland-finderupvej-8-hong

Dijaki:  Lucija Valjavec, Ažbe Zagožen, Vid Zagožen

Učiteljica mentorica: Jana Koritnik (9. 10. – 13. 10. 2023)

 





PONEDELJEK, 9. 10. 2023

Dan se je začel s predstavitvijo šole s strani danskega organizatorja Andreasa, ki nam je pokazal tudi šolsko mehanično delavnico. Kasneje smo se predstavili vsi dijaki med seboj, saj prihajamo iz Slovenije,  Avstrije ter Češke. Pri uri angleščine smo se z učiteljico Pio igrali zabavne aktivne igre v mešanih skupinah, pri katerih smo se spoznavali in utrjevali angleščino. Po kosilu so se nam je pri uri angleščine pridružili še danski dijaki, ki so nas peljali na ogled mesta Høng ter šolske kmetije. Že prvi dan smo se zelo ujeli z vsemi dijaki. 




TOREK, 10. 10. 2023

 

Današnji pouk je temeljil na dveh strokovnih predmetih. Prvi dve uri smo imeli Plant biology. Učitelja je zanimalo kaj se učimo na posameznih šolah. Dobili smo tri vprašanja: koliko smo stari, kateri letnik obiskujemo in kakšne so naše izkušnje s kmetovanjem. Dijaki iz Avstrije imajo večinoma le izkušnje z domačih kmetij, češki dijaki imajo izkušnje z živalskimi ter botaničnimi vrtovi, mi pa iz šolskega posestva, delovišč in domačih kmetij. Zadnje štiri ure smo imeli prašičjerejo. Ogledali smo si posnetke osemenjevanja, poroda, nege in reja prašičev. Rešili smo delovne liste.  

Do sedaj smo ugotovili, da je domačinom zelo pomembna hrana, saj imamo dnevno šest obrokov, poleg zajtrka, kosila in večerje, še vsaj tri malice. Hrana je raznolika in vedno na voljo v jedilnici.  




SREDA, 11. 10. 2023

 

Danes smo imeli kar osem ur, od tega prve štiri Plant biology, kjer smo obravnavali nekaj biologije človeka, poljedelstva in živinoreje. Učitelj nam je pokazal pribor za osemenjevanje svinj (vrečka s osemenjevalno tekočino in slamica), vidite ga lahko v priloženi sliki. Po kosilu pa smo imeli še štiri ure angleščine, kjer smo tako kot že prvi dan utrjevali svojo angleščino v parih z drugimi dijaki izmenjave. Strokovni predmeti temeljijo bolj na poslušanju učitelja in gledanje slik, medtem ko so ure angleščine zelo sproščene in razgibane.  

Nekaj o šolski kmetiji, ki se nahaja 3km stran od šole: domači dijaki so nam povedali, da posestvo obsega kar 60 ha, kar se jim sploh ne zdi veliko. Glede na to koliko imajo kmetijskih površin bi si mislili, da imajo veliko živali. Vendar to sploh ne drži, saj imajo na kmetiji 10 konj in nekaj koz. Ostalo imajo majhne živali in sicer želve, morske prašičke, kunce, ki niso za meso, paličnjake, kanarčke, manjše papige in celo kače. Gospodarska poslopja in okolico imajo lepo urejeno tako kot tudi sam hlev. 




ČETRTEK, 12. 10. 2023

Danes se nam je dan odvijal bolj zanimivo, saj smo odšli na kmetijo Frihedslund, kjer vzrejajo pujse. Kmetija se deli na 2 dela: na vzrejo prašičev (cca. 1000) in na mehanizacijo s katero obdelujejo polja.  Kmetija ima v lasti 350 ha in 150 ha površin v najemu.  

Za ogled prašičjega dela kmetije smo se morali obleči bele zaščitne halje in plastične copate za na čevlje, da ne prenašamo bolezni. Razdelili smo se v štiri skupine.  Spoznali smo celoten krog vzreje prašiča: 

Najbolj so nas navdušili mladi pujski, ki smo jih lahko tudi pobožali.  

Kmetija ima pa tudi sodobno mehanizacijo za obdelavo vseh površin, Fendte z priključki in New Holland kombajna.  




PETEK, 13. 10. 2023

Danes smo obiskali mesto Slagelse, s 33 433 prebivalci in se nahaja na zahodni strani Zelandije. Slagelse je pomembno trgovsko, izobraževalno in industrijsko mesto. Do leta 1600 je bil Slagelse eno najpomembnejših mest na Danskem, kar pričajo bogate hiše in cerkve. Mesto je znano tudi po tem, da je pisatelj Hans Cristian Andersen nekaj časa obiskoval latinsko šolo. 

Razdalja med šolo in mestom je 11 km, to je bilo z avtobusom približno 15min.  Sprehodili smo se skozi mesto in mestni park z jezerom. Videli smo tudi kino, kjer večino filmov predvajajo v angleščini. Po vodenem ogledom mesta smo imeli čas še za lastno raziskovanje mesta.  

Cene v danskih trgovinah so zelo visoke, za kavo lahko odšteješ kar 9 evrov. Nato smo se počasi odpraviti nazaj proti šoli, saj nas je čakalo kosilo. Po kosilu pa smo imeli delo po programu.  




SOBOTA, 14. 10. 2023 

Ker je danes sobota nismo imeli pouka, zato pa smo se sami odpravili raziskovat Dansko. Šli smo v Trelleborg – muzej vikinške dobe. To je ena od sedmih okroglih utrdb, ki jih je zgradil vladar Harold Bluetooth in so danes pod Unesco zaščito. To so bile obrambne linije, ki so varovale Dansko pred sovražniki. V muzeju pa lahko vidimo kako so živeli Danci okoli leta 1000. 

Vikingi na Danskem 

Danska vikinška doba se je začela od leta 800 do 1050, ko so vikinške ladje pristale na Danskem. V naslednjih 300 letih so Vikingi igrali pomembno vlogo. 

Danski Vikingi so bili zelo pogumni vojščaki in so se odpravljali s svojimi ladjami po Evropi.  

Pluli so: 

-ob francoski obali 

-okoli Portugalske in Španije 

-skozi Gibraltar naravnost v Sredozemsko morje 

-vzdolž severne obale vse do Konstantinopla. 

 

Poleg tega, da so bili znani kot bojevniki, so bili tudi trgovci, ki so trgovali z vsem svetom, ki so ga poznali.  

Vikingi so bili pogosto povabljeni, da se naselijo, kamor so prišli, da bi lokalni skupnosti omogočili koristi od njihovih trgovinskih veščin.  

Danska Vikinška ladja: 

Znano je bilo, da so Vikingi potovali z ladjami, imenovanimi Zmajeve ladje. Njihove ladje so bile različnih velikosti: 

-Knarr (ta je bil nemški), je bil uporabljen za prevoz tovora, ki tehta do 24 ton.  

-Karve so bile manjši in so se uporabljali za prevoz ljudi, živine in blaga. 




NEDELJA 15. 10. 2023 

Za nedeljsko raziskovanje smo si izbrali mesto Kalundburg, ki se nahaja na severozahodni obali največjega Danskega otoka Zelandija in je od glavnega mesta Kopenhagna oddaljen 110 km. Ogledali smo si pristanišče, zanimive srednjeveške ulice ter cerkev Gospe Svete.  

Pristanišče je bilo tradicionalno trajektno pristanišče, danes pa povezuje samo manjše otočke. Mesto je danes živahno trgovsko in izobraževalno središče. 

Najbolj prijetno se je bilo sprehajati po srednjeveškem delu mesta do cerkve Gospe Svete s petimi stolpi, ki je bila zgrajena v 13 stoletju. 

Ob vožnji smo opazovali neskončne kmetijske površina nasajene z repo ter zimskim žitom, majhne vasi in vetrnice, ki jih je res zelo veliko. 

Svoj največji naravni vir (veter) zelo dobro izkoristijo za pridobivanje električne energije. 

Great Belt Bridge 

Ogledali smo si tudi največji most v Evropi,  je večnamenska fiksna povezava, ki prečka https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Beltožino med danskima otokoma Zelandija in Funen. Skupna dolžina je 18 kilometrov. 




PONEDELJEK 16. 10. 2023

Zelandija kot smo si jo ogledali ima zelo veliko kmetijsko obdelovalnih površin predvsem z žiti, koruzo, repo… Predvsem za konje ter govedo pa imajo ogromno travnikov ter pašnikov.  

Včasih je bila to zelo gozdnata pokrajina, ki so jo izsekali za potrebe kmetijstva. Največ je sedaj smrek in nekaj listavcev. 

Na kmetijski šoli Landbrugsskolen Sjelland imajo 60 ha obdelovalnih površin ter pašnikov. Za obdelavo tal uporabljajo velike in moderne stroje. 

Da so stroji v brezhibnem stanju imajo mehanično delavnico v kateri dijaki opravljajo osnovna popravila in vzdrževanje.  

V istem prostoru imajo tudi lesno delavnico v kateri izdelujejo različne lesene izdelke. 

Danes smo šli na šolsko kmetijo. Nahranili smo male živali ter konje in koze. 

Preskusili smo se v vožnji traktorjev New Holland in Valtra. 




TOREK, 17. 10. 2023

Danes smo imeli v programu ogled kmetije Myredalsgaard z 400tih hektarih in 238 kravami.  

Krave molzejo na molzišču z 24 enotami, dvakrat na dan. 

Kmetija prideluje krmo za krave in teleta na lastnih površinah, nato pa obrok  preračunajo in namešajo sami. 

V molži smo se preizkusili tudi mi. Najprej smo očistili vime, nadeli enoto za molžo in spremljali potek molže. Če je imela krava rdečo oznako na nogi je bilo treba mleko namolsti v posebno posodo saj je bila krava bolna, če pa je imela zeleno oznako pomeni da ima samo 3 delujoče seske. V popoldanskih urah smo imeli pouk angleščine in dobili nalogo da predstavimo nekaj kar nas veseli. 




SREDA, 18. 10. 2023

Po zajtrku smo pospravljali sobe in začeli pripravljati prtljago za odhod. Sredi dopoldneva smo se odpeljali do kmetije, ki se ukvarja z proizvodnjo mleka. Kmetijo vodi mlad par, ki sta kmetijo kupila za 2 milijona evrov. Kmetija obsega 60 hektarov, v najemu imata še približno 200 hektarov. V hlevu je 300 krav pasme Jersey, ker je njihovo mleko z več beljakovinami količinsko pa malo. Hranijo jih s silažo, molzejo pa z štirimi molznimi roboti in za njihovo vzdrževanje plačajo 7000 EUR/leto. Na leto proizvedejo več kot 2 000 000 litrov mleka katerega oddajajo v zadrugo po 0,40 centa.  

Poleg njiju na kmetiji so še trije zaposleni za pomoč v hlevu in okolici. Njuna želja je, da zgradita še en hlev za 180 krav in telet. 

Na poti na kmetijo smo se peljali mimo jezera Tisso, kjer je prostor za zbirališče vodnih ptic. Vstavili smo se tudi ob velikem mlinu katere so včasih uporabljali za mletje žit. 

 

Povezava do filmčka: https://www.youtube.com/shorts/oE4kgGXVTzk?fbclid=IwAR22DOkxR8DXQxBChF_h92gfjWMOvsEtYNmJbCJH2UrlO8brKDWztN4QnQY




ČETRTEK, 19. 10. 2023

Današnji dan je bil namenjen raziskovanju glavnega mesta Danske Kopenhagem. Je najbolj naseljeno mesto Danske z 1,4 milijona prebivalcev. V mestu je sedež parlamenta, monarhije in vlade. Je tudi gospodarsko, izobraževalno ter kulturno središče in ga imenujejo tudi severni Pariz. Ogledali smo si nekaj znamenitosti: Malo morsko deklico, kraljevo palačo, grad Rosenborg, spomenik Hans Chistiana Andersena, zabaviščni park Tivoli in se sprehodili po ulicah mesta. Za zaključek pa smo še bili v zabaviščnem parku Tivoli.