Instagram Facebook Google+ Linkedin Kontakt

Revija Moje podeželje


Izšla je nova, 23. številka revije Moje podeželje.

V tokratni številki revije si lahko preberete o metodah poučevanja v kmetijstvu. V zadnjih letih pri pouku velik poudarek namenjamo vzgoji in izobraževanju vseh posameznikov ter krepitvi njihovih primanjkljajev, ovir oz. motenj. Koncept inkluzije zajema tudi pristop k poučevanju in zato se v zadnjih desetletjih srečujemo z novimi metodami poučevanja tudi v kmetijstvu.

Kakšna je vloga šolskih posestev v procesu kmetijskega izobraževanja in usposabljanja?  Ali imajo družinske kmetije pomembno vlogo v gospodarstvu in pri proizvodnji hrane? Kdo je škodljivec, ki napada vrtnice, najdemo pa ga tudi na malinah in jagodah? Kako pripraviti meso za kulinarično uporabo? Odgovore na ta vprašanja boste našli v novi številki revije Moje podeželje.

Predstavljamo vam projekte, v katerih sodeluje Biotehniški center Naklo. S projektom projektom EIP »Slovenska ekološka kurkuma« želimo zainteresiranim kmetom predstaviti pri nas malo znano (sub)tropsko kulturo – kurkumo. Poleg izboljšane tehnologije pridelave je cilj projekta tudi prenos novih znanj, ki bodo omogočila nadaljnji razvoj in spodbujala konkurenčno sposobnost slovenskega kmetijstva v EU.

Projekt EUWAY se osredotoča na mlade kmete in kmetijske delavce v Nemčiji, Italiji, Sloveniji, Španiji in na Irskem, njegov cilj pa je povečati ozaveščenost in izboljšati prakse, povezane z učinkovitim in okolju prijaznim upravljanjem voda. Ponuja celovit pregled kmetijskih praks, vodnih politik, razpoložljivosti in rabe vode v različnih evropskih podnebjih in pokrajinah ter prilagaja pristope k upravljanju vode posebnim podnebnim razmeram – od zmernega oceanskega podnebja na Irskem do zmernega sredozemskega podnebja v Italiji.

V okviru projekta DIGIAGRI, smo razvili vzorčna e-gradiva za poučevanje prakse na daljavo, ki so na voljo v slovenskem, angleškem, hrvaškem in španskem jeziku in omogočajo doseganje različnih taksonomskih stopenj in socialno učenje. Projekt je pomemben z vidika digitalizacije, trajnosti in inkluzije (vključenosti) - nekatera gradiva bodo namreč razvita v obliki t. i. lahkega branja za ranljive skupine.

Preberite si strokovno razpravo na temo razvoja urbanih ekosistemov z medovitimi rastlinami, o strokovnem srečanju »Skupaj za več lokalne hrane v javnih zavodih«.

Pot projekta Agro4SDGs nas je peljala v Križe na Kmetijo Rozman, kjer smo imeli priložnost govoriti z Anico Rozman, ki nam je posredovala dragocen vpogled v razvijajočo se pokrajino trajnostnega kmetijstva. Kmetija s 300-letno zgodovino se je pod ženskim vodstvom preobrazila iz živinorejske v eno vodilnih slovenskih pridelovalk solate.

Pogovarjali smo se s podjetnikom, Janezom Rakovcom, ki se je zadnjih 6 let, odkar je končal šolanje, popolnoma predal podjetniškim ambicijam pod blagovno znamko Eko Janez.

Ste se kdaj vprašali, kaj je raziskava, kaj je trajnost? Najdite odgovor ob prebiranju eseja o raziskavi trajnosti. Na koncu revije pa vas čaka še nekaj ogleda vrednih fotografij, posnetih v času strokovnega usposabljanja na izobraževalnih poligonih.


Revija bo kmalu na voljo za nakup po ceni 3,90 EUR z DDV v šolski trgovini Pod kozolcem in v spletni trgovini.  Na revijo se lahko tudi naročite. V tem primeru se zaračunajo še stroški pošiljanja. 

Za naročilo izpolnite NAROČILNICO in jo pošljite skenirano na e-naslov drago.paplerping@bc-naklopong.si oz. po pošti na naslov: Biotehniški center Naklo, Moje podeželje, Strahinj 99, 4202 Naklo. 

Želimo vam prijetno branje. 




MOJE PODEŽELJE (ISSN 1855-9204) 


Predstavitev revije

Revija Moje podeželje je strokovna revija o gospodarjenju na  podeželju, v naravovarstvu, biotehniki, hortikulturi, urejanju krajine, živilstvu, prehrani, energetiki, ekonomiki in trženju podeželja, turizmu, kmetijstvu, socialni dejavnosti na podeželju ter o strokovnem in poklicnem izobraževanju. Strokovni in raziskovalni članki pokrivajo aktualne tematike na posameznih strokovnih področjih in so pomembni za razvoj podeželja. Revija seznanja strokovno javnost in uporabnike z izzivi in priložnostmi podeželja v Sloveniji in po svetu. Posebna vrednost revije je predstavitev novih tehnologij in dobrih praks, predstavitev mednarodnih in nacionalnih projektov, izmenjava izkušenj, podjetniške priložnosti, predstavitev kmetijskih gospodarstev, spodbujanje kreativnosti in umetniške ustvarjalnosti ter estetike na podeželju. 

Komu je revija namenjena

Revija Moje podeželje je namenjena študentom, predavateljem in širši strokovni in splošni javnosti. 
 

Vabilo k objavi prispevkov

Vabimo vas, da svoje strokovne prispevke objavite v strokovni reviji Moje podeželje in s tem prispevate pomemben delež k širjenju znanja na vseh biotehniških področjih. K pisanju prispevkov vabimo predvatelje, strokovnjake, študente in diplomante Višje strokovne šole BC Naklo, kajti VSŠ-programi Hortikultura, Naravovarstvo, Upravljanje podeželja in krajine ter Živilstva in prehrana, nudijo veliko idej za razvoj podeželja.

Veselimo se vaših prispevkov, dr. Drago Papler, glavni in odgovorni urednik.




ARHIV REVIJE MOJE PODEŽELJE

Na tem mestu si lahko ogledate celotne izdaje aktualnih revij Moje podeželje. 

Letnik 12, št. 21, junij 2023

Letnik 11, št. 20, december 2022

Letnik 11, št. 19, april 2022

Letnik 10, št. 18, september 2021

Letnik 10., št. 17, februar 2021

Letnik 9, št. 16, julij 2020

Letnik 8, št. 15, december 2019